Klub Magellana – odkrywcy i podróżnika

„Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku.” ~Lao-tzu

 

Grupy: 6-8 dzieci
Wiek: 6-10 lat / klasy 0-3
Zajęcia: 1 raz w tygodniu / 32 razy w roku szkolnym
Czas trwania: 45 minut

 


 

Opis zajęć:

GRUPA 1 – ODKRYWCY

Mali odkrywcy na klubowych spotkaniach będą w sposób twórczy doświadczać wiedzy, która pozwoli im poznać i zrozumieć zjawiska przyrodnicze, zachodzące na naszej planecie, między innymi:

  • mały astronom i astronauta na kosmicznych warsztatach pozna tajniki Kosmosu m.in. planety, gwiazdy i inne ciała niebieskie. Stworzy samodzielnie rakietę, a razem z kosmiczną załogą odtworzy układ słoneczny. Weźmie udział w eksperymencie, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie, dlaczego na Ziemi jest noc i dzień oraz czy Ziemia ma swój cień ?

  • mały geolog pozna dzieje i budowę Ziemi, dotknie różnych skał i minerałów oraz skamieniałości. Będzie dyskutował o dinozaurach. Biorąc udział w doświadczeniach zapozna się z procesami geologicznymi, które ukształtowały naszą planetę np. stworzy wulkan i weźmie udział w eksperymencie wybuchu wulkanu.

  • mały meteorolog dowie się m.in. co to jest atmosfera, będzie rozpoznawał różne zjawiska atmosferyczne, pozna podstawowe rodzaje chmur. Zapozna się z przyrządami pomiarowymi oraz wykona pomiary np. temperatury. Zbuduje prosty wiatromierz. Dowie się jak powstaje tęcza i w klubowym laboratorium przeprowadzi eksperyment stworzenia własnej tęczy. Realizując plastyczne kreacje stworzy tęczę na talerzu.

  • mały hydrolog pozna tajemnice wodnego świata – oceany, morza, największe jeziora i najdłuższe rzeki. Określi cechy charakterystyczne wody i jej zastosowanie. Na podstawie doświadczeń poszerzy wiedzę na temat m.in. stanów skupienia wody.

  • mały kartograf – zobaczy i pozna różne rodzaje map, plany i globusy. Razem z grupą klubowiczów stworzy plan pomieszczenia. Wykorzystując legendę i znaki umieszczone na planie dotrze do ukrytego na Planecie Wiedzy skarbu. Na warsztatach dzieci wykonają m.in. trójwymiarową mapę Polski.

Kreatywne edu-warsztaty … zawsze pełne ciekawostek i wyzwań.

Znajdziemy odpowiedzi na różne pytania, np.:
Jak gorąco jest na Słońcu ? Która planeta jest najgorętsza, a która największa ? Która jest czerwona ?
Dlaczego na Ziemi jest dzień i noc ? Dlaczego są pory roku ?
Jak daleko jest burza ?

GRUPA 2 – PODRÓŻNICY

Podróżnicy zaczną przygodę w klubie od podróży w Kosmos. Podczas kolejnych zajęć wyruszą na podbój różnych regionów naszej planety. Poznają kontynenty i różne kraje. Dostrzegą różnorodność narodowościową i językową. Usłyszą brzmienie różnych języków, poznają podstawowe zwroty. Posłuchają muzyki tradycyjnej i współczesnej. Poznają najpopularniejsze potrawy kuchni danego kraju, poszczególne składniki tych potraw. Spróbują swoich sił w roli mistrzów kuchni, przyrządzając wspólnie proste regionalne potrawy. Będą oglądać, słuchać, wąchać, smakować i bawiąc się integrować ze sobą oraz kulturą i historią danego kraju. Zajęcia urozmaicać będą prace plastyczne, rozwijające wyobraźnię twórczą dzieci np. mając do dyspozycji papier toaletowy, bibułę, kolorowe tasiemki „przebiorą” się za mumie lub zrobią „egipskiego” kota z origami.

Będziemy razem szukać odpowiedzi na pytania:
Kim był Magellan? Kto pierwszy dopłynął do Indii ? Kto odkrył Amerykę ?
Co to jest tzatziki, a co to horiatiki ?
Dlaczego zbudowano piramidy? Dlaczego mumie zawinięte były w bandaże? Jak Egipcjanie wołali na koty?
Gdzie znajduje się Zakazane Miasto? i rozwiążemy setki innych zagadek …