Klub Magnusa – małego stratega

„Szachy to narzędzie, które poprawia umiejętność nabywania wiedzy przez dzieci.” – Garri Kasparow, mistrz świata w szachach
Poziom początkujący, bez znajomości zasad gry – dzieci w wieku 5-9 lat

Grupy: 4-8 dzieci
Zajęcia: 1 raz w tygodniu / 32 spotkania w roku szkolnym
Czas trwania: 45 minut

 


 

Opis zajęć:

Na klubowych warsztatach uczymy się przez zabawę. Ważne jest zainteresowanie dzieci grą, która wymaga zaangażowania, wytrwałości i systematyczności.

Nie spieszymy się z teorią, lecz na początku, bawiąc się upraszczamy grę, poznajemy zasady panujące w Królestwie Szachów. Stopniowo i powoli wprowadzane są krótkie zadania do rozgrywania.

Nauka gry w szachy uczy analizy, planowania, strategicznego myślenia, poprawia pamięć, kształci umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia oraz wyobraźnię przestrzenną.

Na warsztatach dzieci uczą się odwagi w podejmowaniu decyzji oraz odpowiedzialności za własne decyzje. Mały szachista systematycznie uczy się cierpliwości, wytrwałości i panowania nad sobą.

Dziecko wie, że nie wszystkie jego decyzje są słuszne, wie też, że nie ma na świecie szachisty który wygrałby wszystkie swoje partie. Dzięki takiemu podejściu wzrasta szacunek do przeciwnika i samego siebie. Dziecko uczy się stosować w życiu zasadę fair play, czyli uczy się grać w sposób honorowy i uczciwy.

Efekty nauki gry w szachy widać już we wczesnej edukacji dziecka. Objawia się to umiejętnością koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętania szczegółów czy szybkością w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu.