1. Zajęcia tematyczne: przyrodniczo-geograficzne
PONIEDZIAŁEK  |  Tajemnice kosmosu
Zanim wyruszymy w pierwszą kosmiczną podróż – poznamy się, nauczymy swoich imion, opowiemy co nas interesuje. Sporządzimy mapę miejsc w Polsce i na świecie, w których byliśmy sami lub z rodzicami. Te miejsca „odwiedzimy” w ostatni dzień na Planecie Wiedzy.
Zespół młodych podróżników przez 5 dni pozna tajniki astronomii, geologii, meteorologii, kartografii, aby w przyszłości wykorzystać tę wiedzę w odkrywaniu świata.
Na pierwszych kosmicznych warsztatach dzieci poznają tajniki Kosmosu m.in. planety, gwiazdy i inne ciała niebieskie. Każdy stworzy samodzielnie rakietę, a razem z kosmiczną załogą odtworzy układ słoneczny. Weźmie udział w eksperymencie, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie, dlaczego na Ziemi jest noc i dzień oraz czy Ziemia ma swój cień ? Wspólnie rozwiążemy mnóstwo kosmicznych zagadek.

WTOREK  |  Co Ziemia kryje w środku?
W tym dniu wyruszymy w głąb Ziemi. Poznamy jej dzieje i budowę, poznamy i dotkniemy różnych skał
i minerałów oraz skamieniałości. Podyskutujemy o dinozaurach. Zapoznamy się z procesami geologicznymi, które ukształtowały naszą planetę np. stworzymy wulkan i weźmiemy udział
w eksperymencie wybuchu wulkanu.

ŚRODA  | Co to jest atmosfera? Czy podczas wypraw warto znać prognozę pogody?
Dowiemy się jak zbudowana jest atmosfera, poznamy różne zjawiska atmosferyczne, podstawowe rodzaje chmur. Zapoznamy się z przyrządami pomiarowymi oraz wykonamy podstawowe pomiary. Każdy zbuduje prosty wiatromierz. Poszukamy odpowiedzi na różne pytania związane z pogodą, a w naszym „laboratorium” dzieci przeprowadzą eksperyment stworzenia własnej tęczy na talerzu.

CZWARTEK  | Mały kartograf
Poznamy różne rodzaje map, różne plany miast i globusy. Stworzymy plan pomieszczenia. Wykorzystując legendę i znaki umieszczone na planie dotrzemy do ukrytego „skarbu”. Na warsztatach wykonamy trójwymiarową mapę Polski.

PIĄTEK  |  Świat pełen przygód – dziecięce reportaże z podróży
Na podstawie własnych doświadczeń z podróży bliskich i dalekich dzieci będą opowiadać o swoich przygodach i poznanych miejscach Będziemy oglądać zdjęcia i pamiątki z podróży, czytać książki podróżnicze. Przygotujemy fotoreportaż z naszych 5 dni zajęć.

2. Zajęcia uzupełniające w każdym dniu:
a. zajęcia integracyjne: podstawy gry w szachy, edukacyjne gry planszowe, wspólne czytanie książek podróżniczych;
b. zajęcia plastyczne i manualne, związane z tematem danego dnia, poznamy też świat origami;
c. krótki film tematyczny, piosenka.