Klub Gier Planszowych – gry i zabawy z innymi dziećmi

Gry planszowe wspierają rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka, uczą poprzez zabawę.

Grupy: 6-8 dzieci
Wiek: 6-10 lat / klasy 0-3
Zajęcia: 1 raz w tygodniu / 32 razy w roku szkolnym
Czas trwania: 50 minut

 


 

Opis zajęć:

Największą wartością planszówek jest to, że stwarzają okazję do bezpośredniego kontaktu z innymi dziećmi. Pomagają integrować się w grupie, a nawet niekiedy mają działanie terapeutyczne – pozwalają wyzbyć się stresu. Dziecko grające w grę komputerową, zamknięte w swoim pokoju – samo przeżywa emocje. Dzieci, grające w grę planszową są „skazane” na współpracę, rywalizację, budowanie wzajemnych relacji. Warto pamiętać, że umiejętności społeczne we współczesnym świecie są zwykle cenniejsze, niż „encyklopedyczna” wiedza, zarówno w procesie edukacji, jak też późniejszej karierze zawodowej.

W Klubie Gier Planszowych dzieci uczą się m.in. przestrzegania reguł, liczenia, grupowania, rozwijają spostrzegawczość, koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową, co podwyższa ich sprawność manualną. Ćwiczą umiejętność skupienia się na określonej czynności poprzez zaangażowanie w grę, współzawodnictwo i radość wygrywania.

Każda gra jest okazją do wspólnych rozmów. Klubowicze grając rozwijają i doskonalą umiejętności społeczne takie jak: komunikacja werbalna (płynność mowy, treść wypowiedzi, nowe słownictwo), cierpliwość, zachowanie kolejności i radość z interakcji z innymi dziećmi.

Grając wchodzą w świat rywalizacji, wygranej i porażki. Wygrywając budują pewność siebie, śmiałość i rozbudzają swoje ambicje. Ważna jest jednak również nauka przegrywania. Dzieci dowiadują się, że przegrana nie jest porażką oraz poznają zasady gry fair play.

Różnorodność gier w Klubie pozwala na ciekawe i mądre wykorzystanie wolnego czasu dziecka w wieku 6-10 lat.